تاریخ انتشار:February 6, 2023

دایسون مخترع و صنعتگر بریتانیایی بنیانگذار شرکت DYSON

سر جیمز دیسون ، مخترع و صنعتگر بریتانیایی است . او بنیانگذار شرکت تولید کننده وسایل تهویه و پاک کننده « دیسون » است . بنا به گزارش «ساندی تایمز » جیمز دیسون با 5 میلیارد یورو سرمایه جزو میلیاردرهای اروپا در سال 2016 بوده است . ثروت او در سال 2013 سه میلیارد یورو بر آورد شده بود.
دیسون پس از آنکه با موفقیت جاروبرقی بدون پاکت را اختراع ، طراحی و وارد بازار کرد در سال 2009 اختراع جدیدی با عنوان «Dyson Air Multiplier» را معرفی کرد. این اختراع جدید در حقیقت نسل آینده پنکه است که بدون پره کار می کند . این پنکه بدون پره بسیار ایمن بوده ، به راحتی تمیز می شود و 15 برابر کارآمدتر از پنکه های کنونی است . مهندسان دیسون پس از 4 سال مطالعه موفق شدند فناوری کاملا نوآورانه و جدید این پنکه را توسعه دهند.
این پنکه بدون پره یک حلقه بزرگ پلاستیکی روی یک پایه است که جریان هوا را به طور مداوم تولید کرده و به این هوای تازه و ثابت را در محیط پیرامون خود تضمین می کند.
دیسون می گوید : « این پنکه به طور اساسی با اولین طرحی که در سال 1886 از پنکه ها اراِئه شد ،متفاوت است . در سال 1886 یک مهندس آمریکایی به نام شایلر ویلر ایده پنکه های پره دار ارائه کرد »
او همچنین گفته است : من یک میلیاردر خوشبختم . چون وسایلی را اختراع کردم که تا کنون به فکر دیگر صنعتگران نرسیده بود.
دستگاه جدید تولیدی شرکت او با کمک موتور کوچکی که روی پایه آن قرار گرفته است هوا را می مکد و آن را 15برابر سریع تر از پنکه های معمولی بیرون می دهد. در فضای خالی داخل حلقه نوعی گردباد ایجاد می شود و در هر ثانیه 405 لیتر هوای خنک تولید می کند. شرکت دیسون پیش از پیش از این جاروبرقی بدون پاکت را تولید کرده بود . این جاروبرقی که امروز در 50کشور دنیا به فروش می رسد این مرد انگلیسی را به یک میلیاردر تبدیل کرد. در شرکت دیسون بیش از 550 مهندس و دانشمند مشغول به کار هستند . از دیگر محصولات موفق این شرکت می توان به دست خشک کن دیسون اشاره کرد. این دست خشک کن تنها در مدت 10 ثانیه دست ها را خشک می کند. این دستگاه آب را از روی دست ها همانند یک برف پاک کن ماشین پاک می کنند. سپس با 80 درصد انرژی کمتر نسبت به دست خشک کن های با هوای گرم ، روی دست ها می دمد و آنها را خشک می کند